Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz.U. 2023 poz. 1606)

określiła warunki ochrony małoletnich przed różnymi formami przemocy.

W związku z tym, że dobro i bezpieczeństwo dzieci powinno być priorytetem dla każdej placówki działającej na rzecz dzieci, każdy podmiot mających styczność z dziećmi na różnych poziomach, zobowiązany został do stworzenia bezpiecznego i przyjaznego środowiska dla dzieci.

Wprowadzone zmiany i konieczność opracowania jasnych i spójnych standardów postępowania w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletnich, zobowiązały również naszą szkołę do opracowania standardów ochrony małoletnich. W związku z tym, że dobro i bezpieczeństwo naszych uczniów jest dla nas priorytetowe, w naszej szkole zostały opracowane „Standardy ochrony małoletnich”.

Dokument stanowi zbiór zasad i procedur postępowania w Szkole Podstawowej nr 69 im. gen. St. Sosabowskiego w Gdańsku, które mają być przestrzegane i stosowane w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletniego ucznia naszej szkoły. Dokument określa również w szczególności: organizację ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, sposób dokumentowania, zasady opracowywania planu wspierania osoby doznającej przemocy, zasady bezpiecznych relacji, zatrudniania personelu szkoły, ochrony wizerunku.

• CHRONIMY
  • SZANUJEMY
  • TROSZCZYMY SIĘ
  • WSPIERAMY

1.W naszej szkole dbamy o bezpieczeństwo naszych uczniów szeroko rozumiane.

2.Personel szkoły wie, jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia dziecka oraz jak podejmować interwencję w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy -  w szkole lub w rodzinie.

3. Uczniowie naszej szkoły dowiadują się, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami - w realnym świecie oraz w Internecie.

4. Wszyscy nasi uczniowie mają stały dostęp do informacji, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach życiowych.

5. Rodzice dowiadują się, jak wychowywać dziecko bez przemocy i uczyć je zasad bezpieczeństwa.

6. Szkoła promuje w różnych formach szeroko rozumianą profilaktykę w zakresie ochrony dziecka i czynników chroniących.

Film pokazujący skróconą wersję Standardów Ochrony Małoletnich w SP69 w Gdańsku (wersja do czytania "z suwakiem")

Inna wersja powyższego filmu (wersja - pokaz slajdów)

Wersja PDF skróconej wersji Standardów Ochrony Małoletnich w SP69 w Gdańsku

Propozycje plakatów nauczycieli i uczniów nt. Praw Dziecka