Od 2018 r. w naszej szkole nie ma dzwonków. Cieszymy się, że dołączyliśmy do grona ,,cichych" szkół BEZ 🛎 Najbardziej oczywistą korzyścią jaką obserwujemy, jest zminimalizowanie hałasu. W szkole jest zdecydowanie ciszej i przyjemniej 😉 W ten sposób wyciszamy intensywne emocje u dzieci, powodowane głośnym i specyficznym sygnałem. Po rezygnacji z 🛎, nie mamy do czynienia z tzw. ,,efektem eksplozji" czyli dzieci wybiegających z klasy na dźwięk 🛎 Obecnie każdy spokojnie, we własnym tempie wychodzi na przerwę po skończonych zajęciach. Nie ma już charakterystycznego i głośnego sygnału dźwiękowego i chaotycznego efektu wychodzenia z klasy. Kolejnym powodem rezygnacji z tradycyjnego dzwonka to również zminimalizowanie stresu u uczniów. Umożliwienie im płynnego regulowania czasu pracy, zabawy oraz odpoczynku. W klasach młodszych zależało nam aby zapobiec niecierpliwemu oczekiwaniu przez dzieci na dzwonek pod koniec lekcji. Dzieci czekają to oczywiste ale w inny sposób. Proces rozwijania u uczniów samodyscypliny, umiejetności kontrolowania czasu, planu zajęć itp. mamy już za sobą. Wszyscy musieliśmy się tego nauczyć i przyzwyczaić się do zmiany 😉 To wyjątkowa inwestycja przynosząca wymierne efekty w zakresie dbania o swoje emocje i słuch. Teraz wspólnie z uczniami mamy pomysł na zamontowanie INNYCH zegarów, bardziej widocznych 🕜⏰️⌚️⏳️🕰💚 Marzenia się spełniają zatem jesteśmy dobrej myśli.
POZDRAWIAMY SZKOŁY BEZ DZWONKÓW 😉
O naszej szkole bez dzwonków pisaliśmy już wcześniej. Zapraszamy do zapoznania się z postem: