Treśc listu od Zastępcy Prezydenta Miasta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotra Kowalczuka w sprawie podwyżek dla nauczycieli:

Szanowni Państwo, Nauczyciele gdańskich szkół i placówek oświatowych,

wraz z pełnym poparciem Radnych Miasta Gdańska dla zaproponowanych zmian w obowiązującym na terenie naszego Miasta Regulaminie wynagradzania nauczycieli w szkołach i placówkach, dla których organem prowadzącym jest Miasto Gdańsk stało się pewne, że od 1 września tego roku nastąpią podwyżki tych składników Państwa wynagrodzeń, na które ma wpływ samorząd.

Sporo mówi się ostatnio o zasadach wyliczania nauczycielskich wynagrodzeń. Miasto Gdańsk nigdy nie posługiwało się w rozmowach z środowiskiem szkolnym podejściem statystycznym, zarówno gdy kilka lat temu zwracaliśmy uwagę na zagrożenia płynące z wdrażanej i niekonsultowanej z nami zmianie w edukacji, jak i teraz, gdy w dyskusji na temat wynagradzania Państwa trudnej i wymagającej pracy Ministerstwo próbuje z jednej strony posługiwać się nieprawdziwymi danymi, jak i stara się wskazać, iż to samorząd powinien wziąć na siebie całkowity ciężar finansowania zmian w edukacji. Już w tej chwili na każdą złotówkę przeznaczaną w Gdańsku na oświatę, niemal połowa to pieniądze, których nie pokrywa subwencja oświatowa. Płyną wprost z budżetu Miasta. W Gdańsku zawsze uważaliśmy, że jest to wydatek słuszny, traktowany przez nas, jako inwestycja w przyszłość naszych dzieci
i zaangażowanych pedagogów, którzy na co dzień wykonują ten, jakże wymagający zawód. Jednak trudno przejść obojętnie do takich kwestii, jak chociażby wydatki, które musieliśmy i nadal musimy samodzielnie ponosić na dostosowania w związku z tzw. reformą edukacji, a których wysokość to już ok. 50 mln złotych.

W obliczu przekazywanych informacji, na temat sposobu prowadzenia dialogu z środowiskiem nauczycielskim na szczeblu centralnym, tym bardziej cieszy fakt, w jak zgodny i pełen szacunku sposób udało się uzgodnić zarówno z przedstawicielami Związków Zawodowych, jak i Dyrektorami jednostek oświatowych zapisy, które od nowego roku szkolnego, chociaż w niewielkim stopniu wskażą, iż jako samorząd z zrozumieniem i docenieniem odnosimy się do Państwa codziennego zaangażowania. Wzrost kwoty dodatku za wychowawstwo klasy i w oddziale przedszkolnym do 200 złotych miesięcznie z jednoczesnym zwiększeniem dostępnej puli na dodatki motywacyjne w sposób realny pozwoli Państwu odczuć wprowadzone zmiany. Zdaję sobie sprawę, iż jest to dobry kierunek, jednak realnie odczujecie Państwo dopiero podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego. Apeluję zatem i nadal będę apelować do władz centralnych o rzeczywisty dialog i wsłuchanie się w Państwa postulaty. Koszt przyjętych zmian w Gdańsku to ponad 5 mln złotych w skali jednego roku.

Rozumiejąc i wspierając Państwa dążenia do uzyskania godziwego wynagrodzenia za pracę zwracam się z apelem, abyście w podejmowanych decyzjach związanych z trwającą procedurą protestu zbiorowego w oświacie zawsze mieli na uwadze dobro i bezpieczeństwo najmłodszych. Proszę również o prowadzenie realnego dialogu z rodzicami i opiekunami uczniów tak, aby w sporze dorosłych
nie ucierpiały dzieci.

Z wyrazami szacunku

Piotr Kowalczuk

Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych