23.09.2021 r. w SP 69 w Gdańsku, odbył się "Wieczór międzykulturowy" zorganizowany przez naszą szkołę i Radców Prawnych: Panią Ewę Bożko-Kozikowską i Panią Annę Kluczyk-Kollar z Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku. Udział w spotkaniu wzięło ośmiu Radców Prawnych z OIRP w Gdańsku, Rodzice Uczniów z Ukrainy, Pani Natalia Malyk z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantów, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 57 w Gdańsku, Pani Anna Litewnik, Wychowawcy klas oraz Nauczyciele naszej szkoły uczący Uczniów z doświadczeniem migracyjnym.
Spotkanie odbyło się z okazji "Święta Szkoły" w sprawie ważnej bo dotyczącej Uczniów z doświadczeniem migracyjnym i ich adaptacji w nowej rzeczywistości. Wspólnie rozmawialiśmy na temat sytuacji dziecka w polskiej szkole z perspektywy prawa polskiego i z perspektywy prawa międzynarodowego. Cenne dla nas były wypowiedzi Rodziców na temat funkcjonowania Ich Dzieci w szkole.
Radcy Prawni z OIRP w Gdańsku dokonali wstępnej analizy prawnej problemów rodziców z zakresu zgłaszanych przez Nauczycieli i Rodziców barier. Pani Agnieszka Litwa-Kozłowska podzieliła się z Nauczycielami naszej szkoły doświadczeniem pracy z Uczniem z doświadczeniem migracyjnym. Pani Natalia Malyk z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantów przedstawiła możliwości wsparcia rodzin z doświadczeniem migracyjnym i omówiła bariery jakie napotykają rodzice ucznia z doświadczeniem migracyjnym. Pani Marzena Sorokosz, nauczycielka szkoły przedstawiła działania podejmowane przez szkołe w tym zakresie.
Cenne, konstruktywne i merytoryczne spotkanie za nami. Przed nami kolejny krok w kierunku wsparcia dziecka i rodziny z doświadczeniem migracyjnym, zgodnie z opracowaną przez naszą szkołę i Radców Prawnych z Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku strategią działań. W grudniu 2021 r. kolejny etap wspólnego projektu do wdrożenia, w wymiarze lokalnym.
Radcom Prawnym, CWIiI, uczestnikom spotkania, nauczycielom naszej Szkoły, pracownikom szkoły po prostu z serducha pedagogicznego serdecznie DZIĘKUJĘ💚